Wszystko co musisz wiedzieć o stopniu szczelności IP

Stopnie ochrony IP (International Protection Rating) to system oznaczeń stopnia ochrony wnikania ciał stałych oraz wody zapewnianej na przykład przez obudowę oprawy oświetleniowej (według normy PN-EN 60529-2003).

Często pojawiają się wątpliwości co do stopnia ochrony opraw oświetleniowych w konkretnych obszarach pracy.

Pierwsza cyfra (IP x0) kodu oznacza w jakim stopniu zapewniona jest ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych (z narażeniem zdrowia i życia) oraz przed wnikaniem ciał obcych stałych oraz pyłów do wnętrza (powodujące zakłócenia w pracy urządzenia).

Druga cyfra kodu (IP 0x) oznacza uzyskany stopień ochrony przed wnikaniem wody do wewnątrz.

Szczegółowe objaśnienia oznaczeń znajdują się tutaj.

W oprawach oświetleniowych najczęściej występują stopnie ochrony od IP 20 (oprawy wnętrzowe np. w biurach) do stopnia IP 68 (oprawy narażone na ciągłe zanurzenie np. na burtach statków), a czasem nawet IP 69.

Wydawać by się mogło, że skoro oprawa spełnia stopień IP 67 to spełnia również stopień IP 66 – nic bardziej mylnego. Stopień IP 67 chroni przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie, natomiast IP 66 zapewnia szczelność w przypadku narażenia na silną strugę wody (np. podczas mycia ciśnieniowego). Stąd w oprawach takich jak TLP 67 MLED czy TLP 44 MLED umieszczone jest oznaczenie IP66/IP67 – oprawa spełnia wymagania obu stopni szczelności.

Z kolei niektóre z opraw podtynkowych posiadają oznaczenia IP 20/IP 44 –  w tym przypadku mamy do czynienia z ochroną IP 20 w części oprawy ukrytej w suficie oraz IP 44 w części narażonej na warunki panujące w pomieszczeniu.

W celu wyznaczenia stopnia szczelności producent powinien przeprowadzić serię badań. W Remontowej Lighting Technologies stale badamy produkty pod kątem szczelności poprzez symulowanie warunków w jakich mogą znaleźć się nasze oprawy. Jest to szczególnie ważne w przypadku opraw przeznaczonych na pokłady zewnętrzne statków czy w pomieszczeniach, gdzie stosowane jest mycie ciśnieniowe.

W przypadku wątpliwości dotyczących stopnia szczelności opraw oświetleniowych w określonych obiektach zapraszamy do >kontaktu< z naszymi przedstawicielami.

Informujemy, że w dniu 02.01.2024 nasza firma jest nieczynna. Prosimy o kontakt w środę.

Kindly inform that we are closed on January 2nd . Please contact us on Wednesday.

Uprzejmie informujemy, że w dniach 1.05-3.05.2024 nasza firma jest nieczynna. Prosimy o kontakt w poniedziałek.

 

Kindly inform that on 1.05-3.05.2024 we have national holiday. Please contact us on Monday.